Blog o liliach

Blog o liliach

Cebulki lilii

Blog lilie

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Może Cię również zainteresować
Cenniki do pobrania
2. Ogólna budowa lilii 0
2. Ogólna budowa lilii

2. Ogólna budowa lilii

Podstawowe cechy typowej lilii pokazane są na zdjęciu obok. Lilie to rośliny wieloletnie, które przetrwają niekorzystne pory roku za pomocą podziemnych cebulek (patrz CZĘŚĆ PODZIEMNA). Bardziej lub mniej wyprostowana łodyga z rozproszonymi lub skupionymi liśćmi (patrz ŁODYGA) rozwija między 1 a 50 lub większą liczbą kwiatów końcowych.

 Wszystkie kwiaty lilii dzielą trzy cechy wspólne dla wszystkich kwiatów: płatki, części męskie i części żeńskie. Części męskie obejmują pręciki i pylniki zawierające pyłek, które są lepkie w dotyku. Części żeńskie są zbiorczo nazywane słupkiem, obejmują pień I szyjkę słupka oraz piętno znajdujące się na szczycie słupka. Słupek ten otrzymuje pyłek i komórkę jajową, które ostatecznie przekształcą się w nasiona rośliny.


Bulwy wyróżnione na czerwono są cechami, które można znaleźć w kilku, ale nie we wszystkich gatunkach, a także w korzeniach łodygi narysowanych na żółto.

Jak już wskazano w tekście powyżej, więcej szczegółowych informacji można znaleźć na dodatkowych stronach CZĘŚĆ PODZIEMNA, ŁODYGA i KWIAT

 

 

 

czytaj całość »
1. Lilia - obecność w kulturze i pochodzenie 0
Lilia - obecność w kulturze i pochodzenie

1. Lilia - obecność w kulturze i pochodzenie

Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje królewskość, majestat i chwałę. Według mitologii greckiej i rzymskiej była poświęcona Herze (Junonie; powstała z jej mleka) i nielubiana przez Afrodytę. Starożytni Grecy nazywali ją λείριον (leirion, od przymiotnika leiros ‘delikatny’, ‘cienki’, ‘wrażliwy’). W starożytnym Rzymie oznaczała nadzieję.W chrześcijaństwie uchodzi za symbol niewinności, czystości, dziewiczości i zmartwychwstania.

Występuje jako ludowy motyw dekoracyjny na Podhalu pod nazwą leluja. Stanowi także wzór heraldyczny. Znajdujemy wiele dowodów, że cenione były także jako środek leczniczy, a nawet pokarm. Lilie dziko rosną w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki, na półkuli północnej, a tylko 1 gatunek- lilia filipińska, poniżej równika. Najwięcej gatunków rośnie na obszarach wschodnio-azjatyckich, w trudnych warunkach klimatycznych i z uprawą odmian wywodzących się od tych lilii nie mamy kłopotów. O wiele bardziej wrażliwe są lilie pochodzące od gatunków rosnących w Japonii i Chinach, gdyż w naszych warunkach klimatycznych łatwo przemarzają. Kłopot sprawiają także lilie amerykańskie, dlatego rzadko widuje się je na działkach i w ogrodach. Lilie rozpoczynają wzrost w kwietniu i w maju, a zakwitają od czerwca do sierpnia, w zależności od odmiany. Jesienią część nadziemna zamiera i następuje zimowy spoczynek. Cebule mogą pozostać w glebie, ale bardziej wrażliwe wymagają starannego okrycia. Rosną najlepiej na glebie lekkiej, przepuszczalnej, próchnicznej, zawsze dostatecznie wilgotnej (można ją wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, a w razie potrzeby rozluźnić dodając torf lub piasek). Lilie to odporne rośliny, wymagają jedynie minimalnej opieki. Wiele innych roślin ma słowo "lilie" w swojej nazwie (liliowiec, lilia wodna). Jednak nie są to lilie. Prawdziwe lilie należą do rodzaju Lilium. Wyrastają one z cebul składających się z nachodzących na siebie mięsistych łusek. Łodygi są pojedyncze i proste z lancetowatymi, błyszczącymi liśćmi ułożonymi w okółkach lub spiralnie.

Lilie należą do najstarszej grupy roślin uprawnych na półkuli północnej. Zawsze były "królowymi piękności" w ogrodach i często były oszołomiajace jak Lilium Candidum. Lilie można znaleźć prawie na całej półkuli północnej, głównie w strefach umiarkowanych, z ~ 70 gatunkami w Środkowej i Wschodniej Azji, ~ 10 gatunków w Europie i ~ 30 osobników w Ameryce Północnej i Kanadzie


Jedynym wyjątkiem wydaje się być L. zairii, który został odkryty w Afryce Środkowej, jednak którego pochodzenie wydaje się raczej wątpliwe (L. formosanum) - patrz czerwona strzałka na mapie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl