Czosnek Ozdobny - Allium 'Party Balloons' (20/22)
Opis
Czosnek ozdobny "Allium Party Balloons" to zachwycający widok w ogrodzie wczesną wiosną. Ta nowa odmiana czosnku ozdobnego wydaje niemal perfekcyjne kule z pięknymi różowawo-fioletowymi kwiatostanami. Główki kwiatowe rosną imponująco szeroko, osiągając imponujący rozmiar 20 centymetrów, a jak wskazuje ich nazwa, nawiązują do festiwalowych balonów na szczycie wysokich, prostych łodyg. To prawdziwie urokliwe zjawisko, które doda niepowtarzalnego uroku każdemu ogrodowi. Kwitnienie czosnku ozdobnego "Allium Party Balloons" to moment radości i zabawy w świecie roślinności. Co więcej, ta odmiana wyróżnia się pięknymi liśćmi, które utrzymują swoją świeżość, nie ulegając zasychaniu. To dodatkowy element, który przyczynia się do atrakcyjności tej rośliny i sprawia, że jest ona niezwykle wdzięcznym wyborem do ogrodowych kompozycji.
Sadzenie czosnku ozdobnego
Cebulki czosnku ozdobnego sadzi się do gruntu jesienią. Umieszczamy je w glebie na takiej głębokości, aby cebulę przykrywała warstwa ziemi równa dwu krotności średnicy cebuli. Mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Można jednak wykopywać co 3 - 4 lata i sadzić w innym miejscu, aby zapobiec zagęszczaniu się cebul. Najbardziej odpowiednią porą na takie zabiegi, będzie czas po zakończeniu wegetacji roślin - początek lata.
Uprawa czosnku ozdobnego
Gleba, na której uprawiamy czosnek ozdobny, powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta, o odczynie zbliżonym do obojętnego, a stanowisko słoneczne (w półcieniu kwiatostany czosnku będą mniej okazałe). W czasie suszy oraz intensywnego wzrostu, rośliny powinno się obficie podlewać. Warto także zasilać kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi, pamiętając jednak aby nie przenawozić czosnku azotem.
Dzięki ogromnej różnorodności i małym wymaganiom uprawowym, czosnek ozdobny zyskuje coraz więcej zwolenników. Można go wykorzystywać do nasadzeń różnego typu. Wysokie okazy nadają się na obwódki, natomiast niskie egzemplarze dobrze sprawdzają się w ogrodach skalnych. W bukieciarstwie natomiast ścięte kwiatostany czosnku wykorzystywane są jako wspaniała ozdoba suszonych kompozycji.
Uwaga - pamiętaj o ścinaniu przekwitających kwiatostanów!
Na koniec trzeba dodać, iż u większości gatunków kwitnienie następuje dosyć późno, bo w czerwcu i lipcu. Chociaż kwiatostany czosnków są piękne nawet wtedy, gdy przekwitają, to trzeba je ścinać, ponieważ pozostawienie ich na rabatach, spowoduje osłabienie cebulek i dużo słabsze kwitnienie w następnym roku.