Czosnek Ozdobny - Allium 'Universe' (20/22)
Opis
Czosnek ozdobny Allium 'Universe' prezentuje ogromne, delikatnie uformowane, kuliste kwiatostany o fiołkowo-fioletowej barwie, umieszczone na wysokich, solidnych łodygach. Jest idealny do uprawy w gorących, słonecznych rabatach i doskonale sprawdza się jako piękny kwiat cięty, zarówno świeży, jak i suszony. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, cebulki czosnku ozdobnego Allium 'Universe' powinno się sadzić w żyznej, dobrze drenującej glebie, do trzech razy głębiej niż ich średnica. Ta odmiana to prawdziwa gratka dla miłośników efektownych ogrodowych kompozycji, a jej kwiaty zachwycą nie tylko na rabatach, lecz także w wazonach, dodając uroku zarówno jako świeże, jak i wysuszone elementy dekoracyjne.
Sadzenie czosnku ozdobnego
Cebulki czosnku ozdobnego sadzi się do gruntu jesienią. Umieszczamy je w glebie na takiej głębokości, aby cebulę przykrywała warstwa ziemi równa dwu krotności średnicy cebuli. Mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Można jednak wykopywać co 3 - 4 lata i sadzić w innym miejscu, aby zapobiec zagęszczaniu się cebul. Najbardziej odpowiednią porą na takie zabiegi, będzie czas po zakończeniu wegetacji roślin - początek lata.
Uprawa czosnku ozdobnego
Gleba, na której uprawiamy czosnek ozdobny, powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta, o odczynie zbliżonym do obojętnego, a stanowisko słoneczne (w półcieniu kwiatostany czosnku będą mniej okazałe). W czasie suszy oraz intensywnego wzrostu, rośliny powinno się obficie podlewać. Warto także zasilać kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi, pamiętając jednak aby nie przenawozić czosnku azotem.
Dzięki ogromnej różnorodności i małym wymaganiom uprawowym, czosnek ozdobny zyskuje coraz więcej zwolenników. Można go wykorzystywać do nasadzeń różnego typu. Wysokie okazy nadają się na obwódki, natomiast niskie egzemplarze dobrze sprawdzają się w ogrodach skalnych. W bukieciarstwie natomiast ścięte kwiatostany czosnku wykorzystywane są jako wspaniała ozdoba suszonych kompozycji.
Uwaga - pamiętaj o ścinaniu przekwitających kwiatostanów!
Na koniec trzeba dodać, iż u większości gatunków kwitnienie następuje dosyć późno, bo w czerwcu i lipcu. Chociaż kwiatostany czosnków są piękne nawet wtedy, gdy przekwitają, to trzeba je ścinać, ponieważ pozostawienie ich na rabatach, spowoduje osłabienie cebulek i dużo słabsze kwitnienie w następnym roku.