Lilia Martagon 'Pink Morning' (20/22)
Cena regularna:
13,99 zł
Promocja trwa do 10 września 2024
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Lilia Martagon - Pink Morning
Jest to najrzadziej spotykana lilia Martagon, u nas dostępna w niebywale dużym rozmiarze cebulki 24/+ i warto wspomnieć, że posiadamy ją w ograniczonej ilości!
Pink Morning ma małe, subtelne fioletowo-różowe kwiaty, skierowane w dół. Mogą utworzyć ich nawet do 50 na łodydze. To hybryda z gatunku Martagon stworzona by zadowolić najbardziej wymagających klientów i spełnić ich oczekiwania względem pożądanych kolorów tego gatunku. Pokryte są, jak przystało na lilie z tej grupy cętkami, otoczonymi białymi krawędziami. Jej delikatny, świeży zapach uwodzi i przyciąga każdego.
Lilia Martagon - Złotogłów
To gatunek byliny z rodziny liliowatych, występującej na przeważającej części Europy, również w Polsce. Spotykana w Sudetach i Karpatach. W naturalnym środowisku potrafi rosnąć bardzo okazale i wysoko nawet 180cm, kwiaty przeważnie niewielkie, zwisające. W miarę dojrzewania mięsiste, grube płatki odginają się coraz mocniej na zewnątrz, aż zawinięte dotkną nasady kwiatu. W podziale kwiatów lilii stosowanym w ogrodnictwie, kwiaty lilii złotogłów zaliczane są do turbanowych. Środkiem każdego płatka biegnie rynienka wypełniona nektarem. Dostęp do nektaru mają tylko owady długotrąbkowe, dla tego zapylane są głównie przez motyle dzienne i nocne. Zwabia owady nie tylko barwnymi kwiatami, ale również zapachem, szczególnie intensywnym wieczorami i nocą. Występują w wielu barwach od ciemnoróżowej, purpurowej,czerwonej po żółte i białe. Duże ilości kolorowych plamek okwiatu są tam nie bez przyczyny i mają ważną funkcję- nakierowują owady, aby ułatwić im drogę do zapylenia kwiatu. Dziko rosnącą można ją spotkać w rzadkich,widnych lasach, zrębach i zaroślach, czasem wśród ziołorośli. W Tatrach w najwyższych położeniach na trawiastych miejscach, na halach lub wśród skał. Rośnie w miejscach półcienistych, na glebach gliniasto-piaszczystych, zasobnych w substancje mineralno- próchnicze.Pamiętajmy! Ciekawostką jest, że górale nazywają ją "Lelują", a gwarowo określana jest też "Janową Lilią" lub " Lilią Jana". Kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia. W Rosji i Niemczech była uprawiana i ceniona ze względu na właściwości lecznicze, stosowana głównie w leczeniu zapalenia wątroby. W Polsce jest pod ochroną, więc nie można jej posiąść z naturalnych siedlisk, można ją legalnie nabyć za pośrednictwem sklepów ogrodniczych i internetowych.
Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia, uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu : Cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.
Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, na przełomie września i października, oraz wiosną od połowy marca do połowy czerwca.
Rozstawa: Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach OT warto zachować około 30-centymetrowę, gdyż posiadają one szerokie, duże kwiaty i warto przygotować dla nich nieco więcej przestrzeni jak również wybierać stanowiska odsłonięte od wiatru. Jeżeli stosujemy sadzenie naprzemienne z niskimi odmianami możemy zmniejszyć odstępy.
Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.
Ziemia: Większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5 jednak nie lilie z rodzaju Martagon, które lepiej będą funkcjonowały w ph 6,5-7,5 na glebach gliniasto-piaszczystych, zasobnych w substancje mineralno- próchnicze.
Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę sierpnia. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają niekorzystne warunki atmosferyczne, długie przymrozki, strefy klimatyczne i susze.
Do grupy kwitnącej najwcześniej należą lilie azjatyckie, kolejne to lilie trąbkowe z czego pierwsze są "Królewskie" i Lilie Candidum. Następnie kwitną orientalne i mieszańce, kolejne botaniczne,pełne i tygrysie, martagony na koniec swój pokaz zaczynają lilie 'OT' tzw. drzewiaste.