Lilia Orientalna 'Auratum'

Dostępność: brak towaru
Cena: 6,50 zł 6.50
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Lilia Auratum, znana jako Złota Lilia z Japonii, to jedna z naszych ulubionych odmian. Jej złota wstęga i wzór plam różnią się w zależności od naturalnego środowiska, jednak wybraliśmy piękny klon ze względu na pełną złotą wstęgę, szerokie białe płatki i intensywne plamy różowo-czerwone. Osiąga wysokość od 120 do 140 cm, a z czasem może dorastać jeszcze wyżej. Ogromne kwiaty o średnicy do 25 cm, o delikatnym, słodkim i pikantnym zapachu. Nawet do 14 takich oszałamiających kwiatów może rozkwitnąć na jednym łodydze i imponować przez wiele tygodni. Gatunek, który przetrwał próbę czasu, znany jest również jako złota lilia promieniowa. Wielka piękność tych dziedzicznych lilii wspierana jest silnym wzrostem i odpornością na choroby. Ich wiszące kwiaty dodają uroku w ogrodzie. Sadź je w stałym miejscu w ogrodzie, ponieważ w miarę wzrostu będą kwitnąć obficiej. Dobre efekty kwitnienia uzyskasz, używając nawozu - po pierwszym widocznym wzroście i ponownie, gdy zaczynają więdnąć. Lilie są wszechstronne i mogą być uprawiane w donicach oraz w ogrodzie. Najlepiej prezentują się sadzone grupami trzech lub więcej. Zalecamy posadzenie dodatkowych egzemplarzy specjalnie na potrzeby bukietów!

Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki  (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia, uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu: cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.

Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, od września do listopada, oraz wiosną od marca do lipca. Więcej na temat sadzenia lilii znajdziesz na naszym blogu w poradniku Jak, gdzie i kiedy sadzić cebulki lilii?.

Rozstawa: Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach OT warto zachować około 30-centymetrowę, gdyż posiadają one szerokie, duże kwiaty i warto przygotować dla nich nieco więcej przestrzeni jak również wybierać stanowiska odsłonięte od wiatru. Jeżeli stosujemy sadzenie naprzemienne z niskimi odmianami możemy zmniejszyć odstępy.

Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.

Ziemia: Najodpowiedniejsza jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza – większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5. Warto jednak pamiętać, iż nawet jeśli mamy bardzo słabą glebę w prosty sposób, możemy im przygotować dobre podłoże, które można zrobić samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem lub keramzytem (jeżeli ziemia jest zbita, twarda- zapewnimy im w ten sposób drenaż) z torfem (jeśli chcemy ją trochę zakwasić), z kredą czy gruzem ( aby zapewnić wapienne podłoże) i nawozem, najlepiej długo działającym, dzięki czemu zapewnimy im najlepsze warunki do rozwoju. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita, należy unikach zbyt mocnego podlewania ale w fazie wzrostu podlewamy systematycznie.

Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę września. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają warunki atmosferyczne, przymrozki, strefy klimatyczne i susze. A jeśli chcesz zobaczyć jak kwitną lilie z naszych cebulek zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube KochamLilie gdzie znajdziesz filmy pokazujące jak kwitną dane odmiany lilii.

Po przekwitnięciu: Po przekwitnieniu powinniśmy ściąć tylko przekwitłe kwiatostany lilii aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion. Siła ta będzie potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą. Pozostawiamy ulistnioną łodygę do czasu gdy sama straci kolor w ten czas przycinamy przy samej ziemi. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w wideo poradniku Jak i kiedy obcinać lilie po przekwitnięciu? Jak pielęgnować lilie? - PORADY triki WSKAZÓWKI - 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl