Lilia Orientalna 'Santander' (cebulki 22/24)

Dostępność: brak towaru
Cena: 6,49 zł 6.49
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Lilie Orientalne

Są bardzo ważną grupą, zarówno z punktu widzenia produkcyjnego, jak i amatorskiego, gdyż skupiają najpiękniejsze i najbardziej egzotyczne lilie, które powstały ze skrzyżowania gatunków występujących w stanie naturalnym głównie w Japonii. Wykształcają ogromne, często intensywnie pachnące kwiaty. Dominujące kolory w grupie lilii orientalnych to biały i różowy w szerokich gamach odcieni i kształtach kwiatów. Lilie te są nieco bardziej wrażliwe na mróz – na zimę wymagają solidnego okrycia lub wykopania i przechowywania w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu takim jak np. piwnica. Świetnie sprawdzają się w uprawie szklarniowej na kwiat cięty.

Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki  (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia,  uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu : Cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.
Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, na przełomie września i października, oraz wiosną od połowy marca do połowy czerwca.
Rozstawa:  Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach OT warto zachować około 30-centymetrowę, gdyż posiadają one szerokie, duże kwiaty i warto przygotować dla nich nieco więcej przestrzeni jak również wybierać stanowiska odsłonięte od wiatru. Jeżeli stosujemy sadzenie naprzemienne z niskimi odmianami możemy zmniejszyć odstępy.
Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.
Ziemia: Najodpowiedniejsza jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza – większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5. Warto jednak pamiętać, iż nawet jeśli mamy bardzo słabą glebę w prosty sposób, możemy im przygotować dobre podłoże,
które można zrobić samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem lub keramzytem (jeżeli ziemia jest zbita, twarda- zapewnimy im w ten sposób drenaż)  z torfem (jeśli chcemy ją trochę zakwasić) i nawozem, najlepiej długo działającym, dzięki czemu zapewnimy im najlepsze warunki do rozwoju.
Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita. należy unikach zbyt mocnego podlewania.

Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę sierpnia. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają niekorzystne warunki atmosferyczne, długie przymrozki, strefy klimatyczne i susze.

Do grupy kwitnącej najwcześniej należą lilie azjatyckie, kolejne to lilie trąbkowe z czego pierwsze są "Królewskie" i Lilie Candidum. Następnie kwitną orientalne i mieszańce, kolejne botaniczne,pełne i tygrysie, martagony na koniec swój pokaz zaczynają lilie 'OT' tzw. drzewiaste.

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl