Lilia Pełna 'Lotus Breeze' (cebulki 18/20)
Opis
Lilie Pełne z kolekcji Lotus to piękne i efektowne rośliny, które zachwycą każdego swoim niezwykłym urokiem. Rosną na wysokość ok 80-100 cm i są szczególnie wyjątkowe dzięki swoim pełnym i gęstym kwiatostanom, które wyglądają jak płatki lotosu. Lilie orientalne pełne z kolekcji Lotus to seria odmian o pełnych kwiatach, cechujących się wyjątkowym wyglądem i słodkim egzotycznym zapachem. Kwiaty pełnych lilii Lotus są bardzo efektowne i ozdobią każde miejsce, w którym się pojawią. Idealnie pasują do rabat, ogrodów, alejek i tarasów. Te lilie są również świetnym wyborem do sadzenia w donicach na balkonie czy tarasie. Jest to nowa kolekcja prosto z Holandii, dostępna od niedawne bo od jesieni 2018 roku, hybrydyzacją zajęli się czołowi hodowcy lilii na świecie z Vletter Den Haan. Lilie "Lotus" nadają się do stosowania jako lilie ogrodowe, jak również do produkcji kwiatów. Jeśli chcesz wzbogacić swój ogród o piękne i efektowne rośliny, zdecyduj się na Lilie Pełne Lotus. Będziesz zachwycony ich urokiem i trwałością! Z powodu swojej elegancji i wyrazistości, kolekcja Lotus jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą dodawać blasku swojemu ogrodowi i cieszyć się niezapomnianymi kwiatami przez wiele tygodni.
Lilie orientalne pełne to lilie pachnące, które mają bardzo piękne kwiaty z dwukrotnie większą ilością płatków, lekko potarganych o szerokości od 15 do 19 cm. Odmiana która utrzymuje świeżość kwiatów dłużej niż zwykły kwiat lilii , po ścięciu z pewnością wytrzymają ponad tydzień. Jest pozbawiona pyłków, dzięki czemu przyjaźniejsza dla alergików oraz łatwiejsza w utrzymać czystość.
Dane techniczne produktu
Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia, uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu: cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.
Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, od września do listopada, oraz wiosną od marca do lipca. Więcej na temat sadzenia lilii znajdziesz na naszym blogu w poradniku Jak, gdzie i kiedy sadzić cebulki lilii?.
Rozstawa: Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach OT warto zachować około 30-centymetrowę, gdyż posiadają one szerokie, duże kwiaty i warto przygotować dla nich nieco więcej przestrzeni jak również wybierać stanowiska odsłonięte od wiatru. Jeżeli stosujemy sadzenie naprzemienne z niskimi odmianami możemy zmniejszyć odstępy.
Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.
Ziemia: Najodpowiedniejsza jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza – większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5. Warto jednak pamiętać, iż nawet jeśli mamy bardzo słabą glebę w prosty sposób, możemy im przygotować dobre podłoże, które można zrobić samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem lub keramzytem (jeżeli ziemia jest zbita, twarda- zapewnimy im w ten sposób drenaż) z torfem (jeśli chcemy ją trochę zakwasić), z kredą czy gruzem ( aby zapewnić wapienne podłoże) i nawozem, najlepiej długo działającym, dzięki czemu zapewnimy im najlepsze warunki do rozwoju. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita, należy unikach zbyt mocnego podlewania ale w fazie wzrostu podlewamy systematycznie.
Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę września. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają warunki atmosferyczne, przymrozki, strefy klimatyczne i susze. A jeśli chcesz zobaczyć jak kwitną lilie z naszych cebulek zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube KochamLilie gdzie
Po przekwitnięciu: Po przekwitnieniu powinniśmy ściąć tylko przekwitłe kwiatostany lilii aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion. Siła ta będzie potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą. Pozostawiamy ulistnioną łodygę do czasu gdy sama straci kolor w ten czas przycinamy przy samej ziemi. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w wideo poradniku Jak i kiedy obcinać lilie po przekwitnięciu? Jak pielęgnować lilie? - PORADY triki WSKAZÓWKI -