Lilia Pełna Roselily 'Samantha' (20/22)
Cena regularna:
10,99 zł
Promocja trwa do 10 marca 2025
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Roselily Samantha to fascynująca, podwójna wersja światowej sławy lilii Stargazer, prezentująca jaskraworóżowe i białe płatki z czerwonymi piegami. W odróżnieniu od tradycyjnej Stargazer, Roselily Samantha zaskakuje obecnością 3 lub 4 dodatkowych warstw płatków, zastępujących pręciki kwiatu. Z niezwykłą paletą barw, licznymi, potarganymi płatkami i ujmującym aromatem, Roselily Samantha zachwyci w ogrodzie każdego kto na nią spojrzy. Układ płatków przypomina wygląd róży, gdzie liczne zestawy pełnią rolę pylników, nadając kwiatom pełniejszy wygląd i łagodniejszy zapach. Bezpyłkowość sprawia, że te podwójne lilie orientalne są idealne do wnętrz i doskonale sprawdzają się w wazonach rozmieszczonych w całym domu. Roselily Samantha to nie tylko piękno ogrodu, ale także kwiaty, które z przyjemnością ozdobią wnętrza. Jej duże, różowe, podwójne kwiaty z szerokimi białymi brzegami i ciemnoróżowymi plamami w środku emanują urokiem i wspaniałym aromatem. Ten szczególny gatunek nadaje się doskonale do aranżacji bukietów ciętych. Niezależnie od tego, czy umieścisz go w ogrodzie, czy w donicy na werandzie, Roselily Samantha z pewnością przyciągnie uwagę i dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Wreszcie! Lilie, które nie pozostawiają plam, są mniej wonne, a jednocześnie zachowują piękną świeżość w wazonie!
W 1997 roku seria Roselily została opracowana przez firmę De Looff Lily Innovation. Firma, prowadzona przez braci Tonny'ego, Martina i Johana de Looff wyhodował Roselily z podwójnie kwitnącej lilii. Odkrył mutację w jednym ze swoich orientalnych upraw. Pyłek przekształcił się w płatki kwiatowe. Hodowcy dostrzegli szanse i kontynuowali rozwijanie tej pięknej lilii. W 2011 roku pierwsza Roselily pojawiła się na rynku kwiatowym. W 2013 roku liczba ta została rozszerzona o siedem różnych odmian. Produkt jest jeszcze trochę w fazie rozruchu, ale z każdym rokiem staje się coraz piękniejszy, a liczba gałązek na każdym łodydze ciągle rośnie. Kiedy ich kwiaty się otwierają, to, co najbardziej przypomina, to róża. Nic dziwnego, że ta piękna lilia została nazwana od róży. Piękno połączone z dwóch kwiatów w jednym. Oprócz wyjątkowej urody, roselily ma dodatkowe pozytywne cechy. Roselily nie posiada pyłku, więc nie zostawia plam na ubraniach. Ponadto, jej zapach nie jest tak przytłaczający jak większość odmian lilii. Co więcej, roselily utrzymuje się około cztery dni dłużej niż większość lilii orientalnych.
Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia, uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu: cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.
Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, od września do listopada, oraz wiosną od marca do lipca. Więcej na temat sadzenia lilii znajdziesz na naszym blogu w poradniku Jak, gdzie i kiedy sadzić cebulki lilii?.
Rozstawa: Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach OT i orientalnych warto zachować około 30-centymetrowę, gdyż posiadają one szerokie, duże kwiaty i warto przygotować dla nich nieco więcej przestrzeni jak również wybierać stanowiska odsłonięte od wiatru. Jeżeli stosujemy sadzenie naprzemienne z niskimi odmianami możemy zmniejszyć odstępy.
Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.
Ziemia: Najodpowiedniejsza jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza – większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5. Warto jednak pamiętać, iż nawet jeśli mamy bardzo słabą glebę w prosty sposób, możemy im przygotować dobre podłoże, które można zrobić samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem lub keramzytem (jeżeli ziemia jest zbita, twarda- zapewnimy im w ten sposób drenaż) z torfem (jeśli chcemy ją trochę zakwasić), z kredą czy gruzem ( aby zapewnić wapienne podłoże) i nawozem, najlepiej długo działającym, dzięki czemu zapewnimy im najlepsze warunki do rozwoju. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita, należy unikach zbyt mocnego podlewania ale w fazie wzrostu podlewamy systematycznie.
Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę września. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają warunki atmosferyczne, przymrozki, strefy klimatyczne i susze. A jeśli chcesz zobaczyć jak kwitną lilie z naszych cebulek zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube KochamLilie gdzie
Po przekwitnięciu: Po przekwitnieniu powinniśmy ściąć tylko przekwitłe kwiatostany lilii aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion. Siła ta będzie potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą. Pozostawiamy ulistnioną łodygę do czasu gdy sama straci kolor w ten czas przycinamy przy samej ziemi. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w wideo poradniku Jak i kiedy obcinać lilie po przekwitnięciu? Jak pielęgnować lilie? - PORADY triki WSKAZÓWKI -