Lilia Tygrysia pełna 'Flore Pleno' (cebulka 18/20)
Opis
Podwójnie kwitnąca odmiana znanej lilii tygrysiej. L. lancifolium występuje m.in. w Chinach, Korei i Japonii. Latem pojawiają się lekko kiwające, pomarańczowo-czerwone, mocno nakrapiane, bezwonne kwiaty. Cebulki rozwijają się w kątach liści, łodygi mają uderzająco szarawe włosy. Silna, łatwa w uprawie lilia. Lilie gatunkowe to nierafinowane lilie pierwotne, o naturalnej odporności, przeznaczone do sadzenia na stałe w zieleni publicznej. Występują w wielu różnych kolorach i kształtach i charakteryzują się obfitym rozkwitem, w którym kwiaty kwitną kolejno od dołu do góry przez kilka tygodni. Wysokość ok 100 do nawet 150 centymetrów. Lilium tigrinum, czyli lilia tygrysia, jest jednym z bardziej rozpowszechnionych gatunków lilii azjatyckich w naszych ogrodach. Nie tworzy ona nasion, ale na pędzie wyrastają liczne, ciemne cebulki powietrzne, zwane też pędowymi, dzięki którym roślina bardzo szybko się rozmnaża. Gatunek ten przywędrował do nas z Korei, Japonii i wschodnich Chin. Wcześniej lilia ta była znana pod nazwą lancifolium czyli lilia lancetolistna. Niezwykle dekoracyjne, potocznie zwane "tygryski" posiadają bezzapachowe, turbanowe, łukowato wygięte, kwiaty o długości około 14cm, głównie skierowane ku dołu. Dojrzałe cebulki mogą produkować do 20 kwiatów na łodydze. Ciekawostką jest fakt, że lilie te ceni się szczególnie w Chinach, ale nie tylko jako roślinę dekoracyjną, ale również jadalną. Jest ona tam uprawiana jak "ziemniaki", a z cebul, dzięki dużej zawartości skrobi, sporządza się bardzo pożywne potrawy. Tygrysia lilia azjatycka charakteryzuje się nakrapianymi kwiatami z zakręconymi płatkami. Tygrysie lilie azjatyckie to mocne lilie, które łatwo rosną i generalnie dają dużą liczbę kwiatów. Kwitną od połowy do późnego lata. Lilie te idealnie nadają się do nasadzeń bylinowych oraz do sadzenia w doniczkach lub pojemnikach.
Dane techniczne produktu
Sadzenie: Lilie sadzimy na głębokości odpowiadającej trzykrotności cebulki (nie licząc pędu jeśli jest on już widoczny) w dół. Oznacza to iż głębokość sadzenia, uzależniona jest od wielkości cebulki. Dla przykładu: cebulka posiadająca 5cm wysokości powinna zostać posadzona do wykopanego wcześniej dołku na 15cm głębokości. Po przykryciu ziemią, podlewamy.
Termin sadzenia: Zaleca się sadzić jesienią, od września do listopada, oraz wiosną od marca do lipca. Więcej na temat sadzenia lilii znajdziesz na naszym blogu w poradniku Jak, gdzie i kiedy sadzić cebulki lilii?.
Rozstawa: Umieszczamy w glebie lub doniczkach, utrzymującą minimum 15-centymetrowe odstępy. Przy liliach tygrysich można zachować około 10-centymetrowę, gdyż posiadają one mniejsze skierowane do dołu.
Stanowisko: Lilie to rośliny światłolubne, ale do kwitnienia wystarczy im półcień.
Ziemia: Najodpowiedniejsza jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza – większość lilii preferuje lekko kwaśną o ph 5,6 do 6,5. Warto jednak pamiętać, iż nawet jeśli mamy bardzo słabą glebę w prosty sposób, możemy im przygotować dobre podłoże, które można zrobić samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem lub keramzytem (jeżeli ziemia jest zbita, twarda- zapewnimy im w ten sposób drenaż) z torfem (jeśli chcemy ją trochę zakwasić), z kredą czy gruzem ( aby zapewnić wapienne podłoże) i nawozem, najlepiej długo działającym, dzięki czemu zapewnimy im najlepsze warunki do rozwoju. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita, należy unikach zbyt mocnego podlewania ale w fazie wzrostu podlewamy systematycznie.
Kwitnienie: Warto podkreślić, że nie wszystkie lilie kwitną w tym samym czasie i posiadając różne gatunki, możemy zapewnić sobie ich kwiaty już od drugiej połowy maja, aż po końcówkę września. Jeżeli sadzimy lilie wiosną oczywiście docelowe terminy kwitnie mogą się w pierwszym roku nieco przesunąć, a w kolejnym roku ulegnie to zapewne zmianie. Trzeba też wspomnieć, że wpływ na okres kwitnienia mają warunki atmosferyczne, przymrozki, strefy klimatyczne i susze. A jeśli chcesz zobaczyć jak kwitną lilie z naszych cebulek zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube KochamLilie gdzie
Po przekwitnięciu: Po przekwitnieniu powinniśmy ściąć tylko przekwitłe kwiatostany lilii aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion. Siła ta będzie potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą. Pozostawiamy ulistnioną łodygę do czasu gdy sama straci kolor w ten czas przycinamy przy samej ziemi. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w wideo poradniku Jak i kiedy obcinać lilie po przekwitnięciu? Jak pielęgnować lilie? - PORADY triki WSKAZÓWKI -